Nazwa Jednostki: Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG w Gliwicach
Nazwa osiągnięcia: Ramię górniczego kombajnu ścianowego |
Opis osiągnięcia:
Ramiona kombajnu, skonstruowane w CMG KOMAG, zostały wyprodukowane w zakładach Grupy Kapitałowej Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych S.A.. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym osiągnięto znaczące zwiększenie efektywności procesu urabiania w podziemnych kopalniach węgla kamiennego. Ramię, stanowiące układ napędowy urabiania, służy do przeniesienia napędu z silników elektrycznych na organy urabiające. Wąskie ramiona nowej generacji składają się z monolitycznego kadłuba wykonanego ze staliwa stopowego o wysokich parametrach wytrzymałościowych, przekładni zębatej oraz silnika asynchronicznego trójfazowego z mechanicznym bezpiecznikiem i wysprzęgnikiem obrotów w osi wału silnika. Kadłub, oprócz funkcji zapewniającej nośność i trwałość konstrukcji, realizuje również funkcje chłodzenia, gdyż posiada komorę silnika stanowiącą jednocześnie płaszcz wodny. Przekładnia, zapewniająca transmisję napędu z silnika na organ urabiający umożliwia dobór jednej z pięciu prędkości obrotowych organów urabiających, co zapewnia optymalizację doboru prędkości urabiania węgla. Opracowanie konstrukcji silników napędowych nowej generacji, zintegrowanych z ramionami kombajnowymi, umożliwiło zainstalowanie maksymalnie dużej mocy w ograniczonych geometrycznie wymiarach kadłuba.
Zastosowanie:
Ramię zastosowano w kombajnach ścianowych typu KSW produkowanych przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A., natomiast silniki wyprodukowano w Dąbrowskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych DAMEL.
Pierwszych wdrożeń dokonano w kopalniach „Budryk” i „Knurów”. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania ramion, uzyskano trzykrotny wzrost wydobycia w stosunku do dotychczasowych wartości średnich osiąganych w przemyśle. Należy zaznaczyć, że rozwiązanie to przyczyniło się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy
i niezawodności urządzenia. Ponadto osiągnięto znaczące korzyści ekonomiczne w warunkach dużej opłacalności procesu eksploatacji. Dotychczas wykonano 36 egzemplarzy ramienia, przy czym część wyprodukowanych ramion wyeksportowano na rynek czeski i rosyjski. Produkt spotkał się z powszechnym uznaniem użytkowników w kraju i za granicą.
Znaczenie naukowe, ekonomiczne i społeczne:
Zainstalowanie dużej mocy w ograniczonej przestrzennie jednostce napędowej pozwoliło na zmniejszenie energochłonności procesu skrawania węgla. Wyposażenie silników
w mechaniczny bezpiecznik zredukowało obciążenia dynamiczne układu napędowego, zwiększyło jego trwałość, zmniejszyło koszty napraw i remontów, spowodowanych uszkodzeniami wskutek obciążeń dynamicznych w trakcie skrawania calizny węglowej.
Wdrożenie ramion kombajnowych nowej generacji pozwoliło na zachowanie wielu miejsc pracy, co w obecnej sytuacji rynkowej jest istotnym elementem polityki państwa. Należy wspomnieć, że nastąpił również wzrost zatrudnienia u producenta, będący efektem uruchomienia produkcji kombajnu w oparciu o nowy typ ramion. Rozwiązania konstrukcyjne ramienia mają charakter innowacyjny, toteż zostały objęte ochronę patentową.
Uzyskane nagrody i wyróżnienia:
Nominacja w VIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii” za ramię górniczego kombajnu ścianowego stanowiące zespół napędowy organu urabiającego (kwiecień 2005).
Źródła finansowania:
Środki budżetowe, środki finansowe partnerów przemysłowych.
Twórcy osiągnięcia:
Piotr Drabik, Andrzej Mazurkiewicz, Andrzej Meder, Artur Tarkowski.