W środę 4 lipca br. w sali Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr. inż. Piotra Dobrzanieckiego.
Temat pracy doktorskiej brzmiał następująco: „Modelowanie charakterystyk trakcyjnych napędów na przykładzie pojazdów górnictwa węglowego”.

Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk z Politechniki Śląskiej, rolę recenzentów powierzono: prof. dr. hab. inż. Eugeniuszowi Świtońskiemu, m. dr h.c. z Politechniki Śląskiej oraz prof. dr. hab. inż. Eugeniuszowi Budnemu z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.


 

Jednym z kierunków prac realizowanych w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG jest projektowanie, rozwój i badania systemów transportowych stosowanych w górnictwie, m.in. lokomotyw wyposażonych w napęd spalinowy. Prace te dotyczą rozwiązań pozwalających na bezpieczną eksploatację silników spalinowych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego, a także zwiększenia efektywności projektowanych napędów. Efektem działań prowadzonych w tym zakresie była publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Piotra Dobrzanieckiego.
Efektywne i bezpieczne wykorzystanie napędów spalinowych w górnictwie stanowi podstawę prac związanych z transportem oraz przewozem osób w podziemiach kopalń.
W ramach realizacji pracy zaproponowany został hybrydowy model strukturalno-funkcjonalny układu napędowego oparty o wyniki przeprowadzonych badań stanowiskowych silnika spalinowego, obliczeń numerycznych układu dolotowo-wylotowego oraz obliczeń analitycznych zespołu silnik-przekładnia hydrokinetyczna. Wyniki poszczególnych etapów modelowania zostały zaimplementowane do programu symulacyjnego. Przy jego użyciu możliwa jest symulacja pracy napędu i jego ocena z uwagi na wybrane parametry.
Przy wykorzystaniu wyników symulacji komputerowych możliwe jest przeprowadzenie badań optymalizacyjnych pozwalających na ocenę poszczególnych wariantów napędu
z uwagi na wybrane kryteria.
Uzyskane wyniki badań oraz zaproponowana metodyka doboru układu napędowego mają znaczenie nie tylko poznawcze ale charakteryzują się również utylitarnością z uwagi na brak podobnych opracowań, szczególnie dotyczących górniczego napędu spalinowego.