W poniedziałek 15 kwietnia br. w Auli im. M. Boreckiego Głównego Instytutu Górnictwa odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr. inż. Łukasza Jaszczyka.
Temat pracy doktorskiej brzmiał następująco: „Metoda kształtowania kompetencji pracowników transportu podziemnego w kopalniach z wykorzystaniem narzędzi informatycznych”. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. Teodor Winkler z Politechniki Śląskiej, recenzentami: prof. dr hab. inż. Józef Jonak z Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski z Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz prof. dr hab. inż. Adam Lipowczan z Głównego Instytutu Górnictwa.
W pracy doktorskiej pt.: „Metoda kształtowania kompetencji pracowników transportu podziemnego z wykorzystaniem narzędzi informatycznych” przedstawiono opis metody prowadzenia szkoleń pracowników zakładów górniczych z zastosowaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych, takich jak: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz RFID. Opisywana metoda bazuje na koncepcji ruchomego stanowiska szkoleniowego. Pozwala na prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych w ośrodku szkolenia, u producenta maszyn, jak również u użytkownika maszyny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych możliwe będzie zwiększenie zaangażowania uczestników szkolenia w proces nauczania, zwiększając tym samym możliwości zapamiętywania przekazywanych w trakcie szkolenia treści kształcenia.
Opracowana metoda pozwala na zmianę sposobu prowadzenia szkoleń. Ruchome stanowisko szkoleniowe umożliwia realizację szkoleń z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych opartych na technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Szkolenia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości realizowane są na wirtualnych obiektach, stanowiących odwzorowanie aktualnych rozwiązań konstrukcyjnych maszyn i urządzeń w postaci trójwymiarowych modeli komputerowych. Z kolei zastosowanie w trakcie szkolenia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na kształtowanie wiedzy i umiejętności bezpośrednio
w miejscu pracy.
Szkolenia z wykorzystaniem ruchomego stanowiska szkoleniowego mogą być realizowane zarówno u wytwórców, jak i u użytkowników maszyn, dzięki temu kształtowanie kompetencji nie ogranicza się tylko do ośrodków szkoleniowych, ale umożliwia utrwalanie i pogłębianie wiedzy z zakresu obsługi oraz konserwacji, jak również zasad bezpiecznego prowadzenia prac na stanowisku roboczym. Do głównych zalet ruchomego stanowiska szkoleniowego należy zaliczyć możliwość jego zastosowania w szkoleniach pracowników na różnych stanowiskach pracy, możliwość dostosowania stanowiska do zdefiniowanych potrzeb, przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury sprzętowej.
W ramach pracy doktorskiej opracowano:
- repozytorium wiedzy, w którym przechowywane są zasoby wiedzy (dokumentacje techniczno – ruchowe, modele trójwymiarowe maszyn i urządzeń, animacje komputerowe, interaktywne procedury). Elementy repozytorium wiedzy powiązane są relacjami. Dzięki temu możliwe jest tworzenie materiałów dydaktycznych dotyczących określonego zagadnienia w sposób dynamiczny, przez użytkownika,
- narzędzia wspomagające tworzenie programów szkoleniowych z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Opracowano trzy programy komputerowe: • Oprogramowanie zarządzające zasobami wiedzy w procesie szkolenia. Aplikacja ta pozwala na klasyfikowanie zasobów w sposób automatyczny.
- scenariusze realizacji szkolenia pracowników transportu górniczego kolejkami podwieszonymi – maszynistów i konserwatorów,
- konfigurację sprzętową ruchomego stanowiska szkoleniowego dla potrzeb upowszechniania bezpiecznych metod pracy w podziemnym transporcie górniczym, w zależności od rodzaju zastosowanej technologii i rodzaju obiektu szkolenia (szkolenia na obiekcie rzeczywistym, szkolenia w wykorzystaniem makiety, szkolenia z wykorzystaniem ekranu do tylnej projekcji),
- konfigurację programową ruchomego stanowiska szkoleniowego.
• Oprogramowanie zarządzające procesem szkolenia. Aplikacja ta umożliwia przygotowanie zestawu materiałów dydaktycznych wykorzystujących zasoby wiedzy zgromadzone w repozytorium.
• Oprogramowanie sterujące procesem szkolenia, pozwalające na udostępnianie materiałów dydaktycznych uczestnikom szkolenia.