Przedstawiciele Centrum KOMAG uczestniczyli w Konferencji, poświęconej programowi Wędka Technologiczna. Konferencja odbyła się w Ministerstwie Gospodarki 9 listopada br. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci ministerstw i agencji rządowych oraz rynku kapitałowego.

Jego celem była prezentacja Wędki Technologicznej, uwzględniająca uwarunkowania prawne i instytucjonalne oraz dyskusja na temat wytycznych i procedur udzielania środków oraz zacieśniania współpracy pomiędzy kapitałodawcami, przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczymi i instytucjami otoczenia biznesu, zainteresowanymi uczestnictwem w programie.

Spotkanie rozpoczęła pani prof. Teresa Lubińska, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prezentując międzyresortowe podejście do wdrożenia i komercjalizacji polskiego know-how. Wędka Technologiczna stanowi program przeznaczony dla wysokich technologii, którego celem jest wspieranie procesu komercjalizacji polskich rozwiązań innowacyjnych.

Następnie zabrał głos Wiceminister Gospodarki, pan Andrzej Kaczmarek, przedstawiając narzędzia wspierające rozwój wysokich technologii i innowacji, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Podkreślił rolę i znaczenie aktywnej polityki proinnowacyjnej, której celem jest transformacja świadomości w zakresie podejścia do tworzenia innowacyjności. Wędka Technologiczna będzie „ścieżką”, która umożliwi komercjalizację wyniku badawczego. Dzięki realizacji tego programu powstaną spółki produkcyjne, które będą działać w oparciu o polską myśl naukową, techniczną i technologiczną. Realizacja strategii wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw zapewni Polsce możliwość wejścia do grupy krajów opartych na wiedzy, gdy 15% osób zatrudnionych, będzie pracować w przemyśle wysokich technologii.

Pan Tomasz Nowakowski, Wiceminister Rozwoju Regionalnego omówił dotacje z funduszy strukturalnych dla projektów innowacyjnych oraz wysokich technologii. Podkreślił, że głównym celem działań jest rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Wędka Technologiczna jest programem dla projektów o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Wśród siedmiu priorytetów Programu „Innowacyjna Gospodarka” dwa są niesłychanie istotne z punktu widzenia programu Wędki Technologicznej, a mianowicie:

  • Badania i rozwój nowych badań.

  • Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.

Należy podkreślić, że celem Wędki Technologicznej jest stworzenie jednostkom badawczym możliwości komercjalizacji wyników ich prac.

Pan Leszek Grabowski, reprezentujący Departament Strategii i Rozwoju Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdził, że MNiSzW realizuje zadania, które wpisują się w program Wędki Technologicznej, a więc:

  • projekty celowe (badania stosowane i prace rozwojowe),

  • programy i przedsięwzięcia (będzie to wehikuł umożliwiające wdrażania programu Wędki Technologicznej).

Do końca listopada br. zostaną opracowane dokumenty, określające praktyczne warunki realizacji programu Wędki Technologicznej, natomiast od 1 stycznia 2007 r. nastąpi jego uruchomienie. Ważnym działaniem będzie weryfikacja technologii, tzw. „proof of concept”. Oprócz weryfikacji technologii program przewiduje wsparcie działań związanych z oceną szansy na komercjalizację, certyfikację oraz ze sporządzeniem dokumentacji niezbędnej do komercjalizacji rozwiązania. Adresatami wsparcia mogą być jednostki naukowe i przedsiębiorstwa, zespoły badawcze i indywidualni badacze. Kryterium, mającym decydujące znaczenie, będzie stwierdzenie, że projekt innowacyjny jest oparty o polskie know-how. Innowacyjność może dotyczyć rozwiązań technicznych, technologicznych oraz organizacyjnych.

Pan Wojciech Kuryłek, Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego skoncentrował się na funduszach inwestycyjnych w projekty Wędki Technologicznej. Mogą to być projekty o bardzo wysokim ryzyku lub o niskiej opłacalności.

Następnie pan Ludwik Sobolewski, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, poinformował, że Giełda buduje nowe ramię celem finansowania przedsięwzięć o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym. Zadaniem Giełdy będzie pozyskanie inwestorów, którzy odpowiedzą na ofertę sektora nauki. Finansowanie procesu komercjalizacji wyników prac badawczych będzie odbywać się poprzez system rynku giełdowego.

Pan Michał Garapich omówił realizację programu Wędka Technologiczna ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacji Fire. Agencja aktywnie uczestniczy w programie transformacji gospodarki, reprezentując interesy Skarbu Państwa. ARP będzie jednostką wdrażającą Wędkę Technologiczną. Agencja dysponuje instrumentami finansowymi do stymulowania rozwoju gospodarczego opartego na innowacyjności. W 2002 r. ARP powołała Fundację Fire, której misją jest pomoc w tworzeniu i rozwoju innowacyjnych firm, działających w obszarze nowych technologii.

Część prezentacyjną konferencji zakończyła pani Danuta Jabłońska, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która podkreśliła fakt, że rola PARPu polega na łamaniu barier między nauką a biznesem. Przedsiębiorczość nie może rozwijać się bez innowacyjności.

Zgodnie z programem konferencji po części prezentacyjnej odbyła się dyskusja plenarna na temat wytycznych programu Wędka Technologiczna.