Praca zbiorowa MonografiaISBN 978-83-60708-97-2

Aktualna sytuacja górnictwa węglowego w Polsce będąca wynikiem drastycznego spadku jego cen oraz polityka energetyczno-klimatyczna, w tym dekarbonizacja, to główne czynniki pewnego kryzysu tej branży. Słaba kondycja finansowa spółek węglowych bardzo negatywnie wpływa na tzw. zaplecze górnicze. Brak inwestycji w górnictwie stawia wiele przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych w trudnej sytuacji. Restrukturyzacja polskiego górnictwa jest konieczna, zwłaszcza, że nic nie wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości wyeliminujemy węgiel jako źródło surowca w przemyśle energetycznym i ciepłowniczym.

Powyższe uwarunkowania utrudniają, ale nie likwidują prowadzonej działalności innowacyjnej. Świadczą o tym prezentowane w niniejszej monografii wyniki prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych. Są jednocześnie dowodem na ciągle aktywną postawę wielu środowisk w zakresie innowacyjnych technik i technologii dla górnictwa. Należy podkreślić, że realizowane prace są odpowiedzią na potrzeby współczesnego górnictwa, czego przykładem jest tematyka geotermalnego ciepła kopalń, czy uciążliwości zapachowych. W pięciu rozdziałach monografii zawarto również przykłady nowych idei mechanizacji, z innowacyjnymi rozwiązaniami maszyn i urządzeń, wyposażonych w nowoczesne systemy sterowania, monitoringu i diagnostyki, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy, zwalczania zagrożeń i ochrony zdrowia pracowników. Opracowywano je z pomocą doskonalonych metod oceny wyrobów, wspomaganych badaniami w akredytowanych laboratoriach. Zachęcając do lektury niniejszej monografii wyrażamy nadzieję, że przedstawiona tematyka będzie stanowić istotny wkład w rozwój bezpiecznego górnictwa.

prof. dr hab. inż. Adam Klich

dr inż. Antoni Kozieł

Redaktorzy naukowi monografii

Gliwice, listopad 2016 r.SPIS TREŚCIRozdział INOWE TECHNIKI I TECHNOLOGIE W GÓRNICTWIE PODZIEMNYM1. Nowa idea mechanizacji wykonywania pasów podsadzkowych…62. Techniczne aspekty zagospodarowania geotermicznego ciepła kopalń…18Rozdział IIINNOWACYJNE ROZWIĄZANIA MASZYN I URZĄDZEŃ DLA GÓRNICTWA1. Wyniki badań stanowiskowych innowacyjnego systemu posuwu Flextrac…282. Nowe urządzenia zraszające…52Rozdział III NOWOCZESNE SYSTEMY STEROWANIA, MONITORINGU I DIAGNOSTYKI MASZYN I URZĄDZEŃ1. Zdalne sterowanie kombajnem chodnikowym – aspekt praktyczny…632. Dyspozytornia Zakładu Górniczego Sobieski TAURON Wydobycie S.A. jako przykład nowoczesnych systemów i rozwiązań w zakresie monitorowania zagrożeń i procesu produkcyjnego…753. Koncepcja inteligentnego systemu monitoringu i diagnostyki paneli fotowoltaicznych…110Rozdział IVMETODY OCENY MASZYN I URZĄDZEŃ1. System oceny zgodności wyrobów jako jeden z podstawowych czynników zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania…1262. Teoretyczne wyznaczenie dynamicznego współczynnika dla stojaka zmechanizowanej obudowy ścianowej przy udarowym obciążeniu…133Rozdział VBEZPIECZEŃSTWO PRACY W GÓRNICTWIE, ZWALCZANIE ZAGROŻEŃ ORAZ OCHRONA ZDROWIA1. Eksploatacja układów transportowych – wdrażanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk zwiększających poziom bezpieczeństwa…1402. Wstrząsy górotworu i tąpania w latach 1981-2015…1483. Diagnoza ergonomiczna stanowiska pracy szlifierza…1574. Badania uciążliwości zapachowych…170