Prezentowane w poszczególnych rozdziałach monografii technologie i techniki związane są, w większości, z polską myślą techniczną i mają podstawę naukową i badawczą, wynikającą ze ścisłej współpracy kopalń, producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz jednostek naukowych.
Stwarza to szansę na kompleksowe rozwiązanie problemów, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy i jest zgodne z ideą przyszłościowej, inteligentnej kopalni.
Tematykę opracowania pokonferencyjnego zawarto w trzech rozdziałach: – nowoczesne maszyny, technologie i techniki górnicze, – transport pionowy, – budowa elementów i układów maszyn i urządzeń.
W rozdziale pierwszym pragniemy zwrócić uwagę na analizę możliwości zastosowania kompleksowej maszyny do urabiania i kotwienia przodków chodnikowych oraz automatyzację pracy górniczych przenośników z wykorzystaniem przemienników częstotliwości. Zastosowanie ww. rozwiązań może znacznie zwiększyć efektywność realizacji procesów produkcyjnych w polskich kopalniach.
W rozdziale dotyczącym transportu pionowego omówiono zmiany w przepisach dotyczące wyciągów szybowych, nowy sposób ewakuacji pracowników uwięzionych na maszynach wyciągowych oraz rozwiązania w zakresie maszyn do głębienia szybu i wydobycia urobku.
W rozdziale trzecim przedstawiono ciekawe wyniki badań obciążeń kruszarki kęsów oraz udarności złącz spawanych, prowadzonych w jednostkach naukowych.
Chcielibyśmy podkreślić, że w monografii zawarto jedynie część tematyki referatów wygłoszonych na konferencji. Pozostałe znajdziecie Państwo w kwartalniku naukowym Maszyny Górnicze, w numerze 3 i 4 na stronie www.new.komag.eu., w ramach tzw. otwartego dostępu.
W imieniu redaktorów naukowych dziękujemy wszystkim autorom i recenzentom za przygotowanie materiałów do wydania monografii.
dr inż. Antoni Kozieł, dr inż. Dariusz Prostański Redaktorzy naukowi monografii
Gliwice, wrzesień 2018 r.
SPIS TREŚCI
Rozdział I
NOWOCZESNE MASZYNY, TECHNOLOGIE I TECHNIKI GÓRNICZE
1. Zastosowanie kombajnów typu Bolter Miner w warunkach polskich kopalń – uwarunkowania i ograniczenia …5
2. Metody zwiększania efektywności energetycznej w układach hydraulicznych …21
3. Automatyzacja pracy górniczych przenośników taśmowych i zgrzebłowych z wykorzystaniem silników zintegrowanych z przemiennikiem częstotliwości produkcji DFME „DAMEL” S.A. … 32
Rozdział II
TRANSPORT PIONOWY
1. „Istotne zmiany” w górniczych wyciągach szybowych w latach 2014-2018 …47
2. Nowy sposób ewakuacji pracowników uwięzionych w naczyniach wyciągowych lub na poziomach kopalni … 62
3. Białoruś „Pietrikowski Kompleks Górniczo-Wzbogacający” – kompleksowa dostawa maszyn wyciągowych do głębienia szybów i wydobycia urobku …69
4. Implementacja nowoczesnych instalacji dźwigowych w szybach górniczych … 83
Rozdział III
BADANIA ELEMENTÓW I UKŁADÓW MASZYN I URZĄDZEŃ
1. Identyfikacja rzeczywistego stanu obciążenia dynamicznego w napędzie ścianowej kruszarki kęsów … 93
2. Badania udarności jedno- i różnoimiennych złącz spawanych z zastosowaniem stali specjalnych … 104
INDEKS AUTORÓW…119