W piątek, 1 lutego br. w Centrali BRE Banku w Warszawie odbyło się zgromadzenie Założycielskie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Gości i założycieli powitał pan Sławomir Lachowski, Prezes BRE Banku. Otwarcia obrad dokonał prof. Tadeusz Luty, przewodniczący Kolegium Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rektor Politechniki Wrocławskiej, który przewodniczył inauguracyjnej części obrad. Statutowe cele i zadania Izby przedstawił prof. Ryszard Pregiel, podkreślając fakt, że Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii nie ma charakteru branżowego. Jej podstawowym celem jest tworzenie przyjaznego otoczenia prawnego i finansowego dla rozwoju przemysłu wysokiej techniki w Polsce.
Następnie zabrał głos Wicepremier, Waldemar Pawlak, który zwrócił uwagę na konieczność realizacji zaleceń Unii Europejskiej w zakresie swobody wymiany wiedzy. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki. Podkreślił rolę jaką odgrywa 70 jednostek badawczo-rozwojowych, nadzorowanych przez Ministerstwo Gospodarki w procesie wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jednostki te zatrudniają 13,5 tysiąca pracowników, a więc stanowią ogromny potencjał intelektualny. Zadaniem Ministerstwa będzie stworzenie jak najlepszych, przyjaznych warunków do działania gospodarczego.
Na temat gospodarki opartej na wiedzy w polityce europejskiej mówił prof. Jerzy Buzek, poseł Parlamentu Eyropejskiego. Poinformował zebranych, że jest pewna szansa, aby Europejski Instytut Technologiczny został utworzony w Polsce.
Temat konkurencyjności wśród europejskich naukowców poruszyła pani Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwróciła uwagę na konserwatyzm wyższych uczelni. Podkreśliła fakt, że w Polsce badania stosowane nie są w pełni doceniane. W tym zakresie niezbędna jest zmiana mentalności samych naukowców, którzy za badania naukowe przez duże "N" uznają badania w zakresie nauk podstawowych. Pani Minister poinformowała, że w ramach Rady ds. rozwoju nauki i technologii zostały powołane zespoły przygotowujące wprowadzenie zmian legislacyjnych.
Interesującą prezentację  na temat roli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie wspierania innowacyjności przedstawiła pani Danuta Jabłońska, Prezes PARPu, podkreślając fakt, że trudno sobie wyobrazić skuteczną przedsiębiorczość bez innowacyjności. Omówiła bariery innowacyjności, wskazywane przez firmy. Stwierdziła, że 22% MSP ma problemy ze znalezieniem partnerów do działalności innowacyjnej. Wspomniała o projekcie bonów na innowacyjność w wysokości 10.000 PLN, które są przeznaczone na pomoc doradczą i w założeniu mają ułatwić firmom pierwszy kontakt z partnerem naukowym.
Komercjalizację osiągnięć naukowych na przykładzie Firmy INFRAMET przedstawił prof. Krzysztof Chrzanowski. Krytycznie ocenił obecny system wspierania badań naukowych niepotrzebnych gospodarce narodowej. Negatywnym zjawiskiem jest również podejście wielu przedstawicieli środowiska naukowego, którzy uważają, że działania na rzecz komercjalizacji wyników badań nie są godne  prawdziwego naukowca.

Drugiej części obrad przewodniczył prof. Ryszard Pregiel. Oddał głos pani Mecenas Lucynie Piekarskiej, która stwierdziła podjęcie uchwały o utworzeniu Izby i przyjęciu jej statutu. Statut Izby został podpisany przez 111 członków-założycieli. Kolejne punkty obrad dotyczyły wyboru Komisji Skrutacyjnej, wyboru przewodniczącego Zgromadzenia Założycielskiego Izby oraz wyboru Komisji Uchwał i Wniosków.

Następnie dokonano wybrou:

  • Przewodniczącego Rady Izby,
  • Członków Rady Izby,
  • Członków Komisji Rewizyjnej.
Czlonkowie-założyciele podjęli uchwałę w sprawie wysokości i trybu uiszczania wpisowego i składek członkowskich oraz w sprawie upoważnienia przedstawiciela do dokonania czynności związanych z rejestracją Izby.
Podczas pierwszego posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii został wybrany zarząd w składzie:
  • Ryszard Pregiel (Investel International) – Prezes Izby
  • Mirosław Grudzień (Vigo System S.A.) – Wiceprezes Izby
  • Tadeusz Kulik (Politechnika Warszawska) – Wiceprezes Izby
oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,  którym został prof. Leszek Jaroszewicz (Wojskowa Akademia Techniczna).

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii powstała, aby wspierać rozwój przedsiębiorczości opartej na wiedzy oraz by likwidować bariery prawne, finansowe i środowiskowe w tym zakresie. Podstawowym zadaniem Izby jest wszechstronna pomoc jej członkom w osiągnięciu komercyjnego sukcesu w wyniku wdrożenia innowacyjnych projektów w obszarze zaawansowanych technologii.
Członkowie-założyciele mają nadzieję, że Izba będzie ośrodkiem stymulującym i wspierającym przedsiębiorczość oraz pro-innowacyjne postawy w środowisku naukowym.