Naukowcy z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG przy współpracy ze specjalistami z Firmy Innowacyjno-Wdrożeniowej ELEKTRON opracowali i zbudowali autorskie rozwiązanie mgłowego systemu dezynfekcji załóg górniczych i pracowników obiektów przemysłowych, wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz konsekwencjami jakie niesie również dla załóg górniczych.

System ten przeznaczony jest do unieszkodliwiania i likwidacji wirusów, bakterii i grzybów znajdujących się na okryciach wierzchnich przechodzących przez niego osób.

Głównym elementem opracowanego systemu jest instalacja zraszająca, której zadaniem jest rozpylanie środka dezynfekcyjnego na ubranie pracowników. Rozpylanie środka realizowane jest za pomocą dysz powietrzno-wodnych.

Opracowany system dezynfekcji wymaga doprowadzenia do instalacji dezynfekującej sprężonego powietrza, wytwarza ciśnienie w zbiorniku ze środkiem dezynfekcyjnym i jego przetransportowanie do dysz rozpylających. Wytworzone w dyszach rozpylających strumienie drobnokroplistej mgły kierowane są do dezynfekowanej przestrzeni.

W realizację projektu włączyła się aktywnie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., która zaproponowała przetestowanie prototypu instalacji dezynfekującej w KWK BUDRYK. Kopalnia aktualnie testuje urządzenie, umożliwiając dezynfekcję zmierzających do szybu górników, którzy przechodzą przez rozpyloną mgłę środka dezynfekującego. Instalacja ta umożliwia neutralizację wirusa SARS-CoV-2 obecnego na ubraniach załogi. Testowana instalacja dezynfekująca jest na bieżąco udoskonalana przez użytkownika i dostawcę instalacji.

Więcej szczegółów na temat opracowanego rozwiązania mgłowego systemu dezynfekcji załóg górniczych i pracowników przemysłowych można uzyskać u kierownika projektu Pana mgr. inż. Michała Siegmunda z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG: msiegmund@komag.eu.