Miło nam poinformować, że podczas kwietniowych XX Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2010, program komputerowy PRO-M, opracowany przez konsorcjum w składzie:

  • Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy,
  • Instytut Techniki Górniczej KOMAG,
  • Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania,
  • Instytut Odlewnictwa IOD,
  • Instytut Obróbki Plastycznej INOP,
  • Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań,
  • Fundacja Partnerstwa Technologicznego Technology Partners

 

został uhonorowany nagrodą Grand Prix SAWO 2010, w kategorii „Edukacja i prewencja”.


Image


Program jest wynikiem projektu celowego pt.: „Narzędzia metodyczne wspierające ocenę ryzyka w procesie projektowania maszyn”, realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, Priorytet 1 rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu. Działanie 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE.

 

Zgodnie z prawem, obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, wymagane jest dokonanie oceny ryzyka aby wykazać, że rozwiązania techniczne oraz przyjęte środki ochronne spełniają wymagania bezpieczeństwa. W tym celu wykorzystuje się narzędzia komputerowe wspomagające prowadzenie i dokumentowanie procesu oceny ryzyka. Jednym z takich narzędzi jest nagrodzony program. KOMAG, jako jeden z konsorcjantów projektu uczestniczył m.in. w opracowaniu modułu oceny zagrożenia zapłonem w przypadku maszyn pracujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Moduł opracowany przez KOMAG i zweryfikowany przez partnera przemysłowego, firmę REMAG S.A., producenta kombajnów chodnikowych, umożliwia przeprowadzenie oceny ryzyka dowolnej maszyny przeznaczonej do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zgodnie z Dyrektywą 94/9/WE ATEX. Program PRO-M  doskonali metodykę projektowania, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia kosztów procesu projektowania. Wyniki uzyskane w procesie oceny ryzyka z wykorzystaniem opracowanego programu komputerowego pomagają określić środki techniczne, dzięki którym zagrożenia związane ze stosowaniem danej maszyny, w przewidywanych warunkach środowiskowych, są ograniczane do poziomu odpowiadającemu aktualnemu stanowi techniki.

W przypadku, gdy dalsze ograniczanie ryzyka środkami technicznymi okaże się niemożliwe lub nieuzasadnione, to wtedy można sformułować instrukcję bezpieczeństwa, stanowiącą integralną część instrukcji obsługi maszyny.

 

Targi SAWO – to najważniejsze w Polsce forum prezentacji najnowszego sprzętu i rozwiązań w zakresie ochrony pracy. Dopełnieniem tematyki targów są produkty z zakresu pożarnictwa i ratownictwa.