Image

W ramach europejskiego programu COST 356 Centrum KOMAG, pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, prof. Zygmunta Frankiewicza, realizuje projekt badawczy, którego tematyka dotyczy działań mających na celu wymierne zdefiniowanie transportu o zrównoważonym oddziaływaniu na środowisko.

Projekt przewiduje przeprowadzenie pomiarów środowiskowych stężeń pyłu PM10 i PM2,5 na terenie miasta Gliwice. Badania zostaną wykonane w pobliżu silnie obciążonych arterii komunikacyjnych w centrum miasta oraz na obszarach charakteryzujących się dobrymi warunkami przewietrzania.

Pomiarom stężeń pyłu towarzyszyć będą badania czynnościowe oddychania przeprowadzone według kryteriów Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Badania te zostaną poprzedzone akcją informacyjną. Osobom, u których zostaną wykryte zaburzenia respiracji będzie udzielona porada lekarska.

Centrum KOMAG, przy współpracy specjalistów z Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowego Instytutu Medycznego rozpocznie badania we wrześniu br. Przewiduje się bezpłatne badania wydechu (spirometrię), które pozwala na wczesne wykrycie chorób oskrzeli, takich jak POChP czy astma. POChP przebiega bardzo podstępnie. Jej pierwsze objawy: kaszel, odkrztuszanie i duszność po wysiłku są lekceważone. Na chorobę tę cierpi co piąta osoba w Polsce i na świecie. Powoduje ją głownie palenie papierosów, a także zanieczyszczenie powietrza. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na powstrzymanie jej rozwoju.

Efektem końcowym projektu będzie uzyskanie narzędzia wspomagającego proces decyzyjny oraz proces oceny oddziaływania transportu i infrastruktury transportowej na środowisko, zarówno na etapie planowania, jak i analizy porealizacyjnej. Narzędzie to, w postaci wskaźnika, umożliwi określenie wielkości wpływu transportu na jakość powietrza w miastach oraz na stan zdrowia jego mieszkańców.

Realizowany projekt wpisuje się w działania prowadzone w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który będzie obchodzony od 16 do 22 września br. Tematem przewodnim tego Tygodnia jest „Czyste powietrze dla wszystkich”.