We wtorek, 18 marca br., w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, odbyła się konferencja „Innowacyjność polskiej gospodarki – komercjalizacja badań naukowych”. Jej organizatorem była Rada Główna Jednostek Badawczo-Rozwojowych, Naczelna Organizacja Techniczna oraz Akademia Inżynierska w Polsce.
Konferencja składała się z dwóch paneli, prowadzonych przez znanych dziennikarzy, panów: Krzysztofa Michalskiego i Jerzego Metelskiego. Panel I dotyczył istniejących i nowych rozwiązań systemowych w zakresie innowacyjności i komercjalizacji badań. Zostały przedstawione działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie innowacyjności i komercjalizacji badań naukowych. Na temat wspierania działań innowacyjnych mówił dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki, pan Krzysztof Gulda. System wspierania innowacyjności w Polsce przedstawiła pani Irma Pęciak, dyrektor Zespołu Innowacji i Technologii PARP. Punkt widzenia przedsiębiorców zaprezentował pan Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. W dalszej części panelu przedstawiono rolę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz działania Komisji Badań na Rzecz Gospodarki Rady Nauki w zakresie finansowania badań aplikacyjnych. Panel I został zakończony wystąpieniem prof. Bogdana Neya, który omówił działania Akademii Inżynierskiej w Polsce na rzecz innowacyjności i komercjalizacji badań naukowych.

Celem panelu II było przedstawienie roli i działalności jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i komercjalizacji badań. Otwarcia panelu dokonał wiceprzewodniczący Rady Głównej JBR, dr Józef Gromek. Następnie zabrał głos dr Marek Daszkiewicz z RG JBR, przedstawiając instytuty badawcze jako źródło innowacyjności w Polsce. Działaniom Naczelnej Organizacji Technicznej na rzecz innowacyjności i komercjalizacji badań naukowych było poświęcone wystąpienie prof. Józefa Suchego. Dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji prof. Adam Mazurkiewicz zaprezentował bardzo interesujący referat pt. „Aplikacja i transfer technologii do przemysłu”. Następnie dyrektor Centrum KOMAG, dr Andrzej Meder przedstawił Zintegrowany Instytut Naukowo-Technologiczny jako przykład sieciowej struktury JBR-ów działających na rzecz innowacyjności polskiej gospodarki. Panel II zakończyła prezentacja dr. Tomasza Kośmidra z Technology Partners, dotycząca doświadczeń EARTO i EIRMA w zakresie działań na rzecz innowacyjności.

Podsumowania konferencji dokonał prof. Zbigniew Śmieszek, wiceprzewodniczący Rady Głównej JBR.