Instytut Techniki Górniczej KOMAG z satysfakcją przyjął informację o dostarczeniu przez Grupę Kapitałową KOPEX S.A. do rosyjskiej kopalni węgla kamiennego „Antonowska”, kompleksu ścianowego. Podstawowymi urządzeniami tworzącymi ten kompleks są: kombajn KSW-460NE (ZZM.S.A.), ścianowa obudowa zmechanizowana  T-14/32 POz (TAGOR S.A.), przenośnik ścianowy Rybnik 850 (RYFAMA S.A.).
Do kombajnu KSW-460NE zastosowano ramiona wykonane na bazie ramienia RW-200N opracowanego w KOMAG-u oraz przekładnie zębate napędu posuwu i przekładnie boczne, opracowane przez specjalistów Instytutu KOMAG.

 

 

Wymienione ramię kombajnu jest przystosowane do zabudowy, opracowanej w KOMAG-u, innowacyjnej instalacji powietrzno-wodnego zraszania zwiększającego  skuteczność strącania pyłu z zapylonego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu ilości zużywanej wody.

Ciekawym rozwiązaniem jest obudowa typu T-14/32 POz, będąca własnym rozwiązaniem TAGOR-u. Z uwagi na prostokątny przekrój chodników w kopalni „Antonowska” zaprojektowano oryginalne rozwiązania sekcji tzw. chodnikowych
T-14/36 POz /Ch  i sekcji pośrednich T-14/36 POz/P.
Badania obudowy zostały przeprowadzone w Laboratorium Badań ITG KOMAG.

Gratulując KOPEX-owi sukcesu, mamy nadzieję, że w rezultacie naszej dalszej współpracy, której celem jest komercjalizacja wyników prac naukowych i badawczo-rozwojowych Instytutu KOMAG, powstaną kolejne innowacyjne rozwiązania, umożliwiające  odnoszenie sukcesów rynkowych zarówno w kraju i za granicą.