Image
Projekt COST 356 rozpoczął się 14 października 2005 roku, zakończył 15 stycznia 2010 roku i był wynikiem współpracy zespołu naukowców z 19 państw, którym kierował dr Robert Joumard z Instytutu INRETS w Lyon (Francja).

Zakres projektu  COST 356 obejmował rozwój
i rozpowszechnianie podejścia, polegającego na systemowej ocenie zagadnień związanych ze zrównoważonym środowiskowo transportem, poprzez integrację istniejącej europejskiej wiedzy.

Głównym celem projektu było określenie zharmonizowanych metod służących do budowania wskaźników umożliwiających ocenę projektów, planów, polityk oraz technologii transportowych, jak również włączenie tychże wskaźników w proces decyzyjny. Kluczowymi elementami realizacji tych celów stały się kryteria wyboru wskaźników oraz metody wspólnej oceny wpływów przy użyciu analizy wielokryterialnej.

Wynikiem pracy ponad 30 specjalistów jest wydany w maju 2010 roku raport p.t.: „Indicators of environmental sustainability in transport. An interdisciplinary approach to methods” (Wskaźnik środowiskowego zrównoważenia w transporcie. Interdyscyplinarne podejście do metod), dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Instytutu INRETS (http://cost356.inrets.fr/).

Podczas trwania projektu COST 356 KOMAG aktywnie uczestniczył w realizowanych pracach, biorąc m.in. udział w tzw. Short Term Scientific Mission czyli Krótkiej Misji Naukowej. Jest to rodzaj działania umożliwiającego młodym naukowcom wzmocnienie współpracy z innymi jednostkami naukowymi. W ramach programu nawiązano współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Atenach celem realizacji badań z zakresu wpływu transportu na jakość powietrza atmosferycznego w Atenach. Wyniki tej współpracy przedstawiono w rozdziale pt. „An example of impact assessment: Athens restriction ring” (Przykład oceny oddziaływania: strefa ograniczonego ruchu w Atenach) analizujący funkcjonalność obszaru ograniczonego ruchu w Atenach, zamieszczony w raporcie końcowym Projektu COST 356.